VETUNI dbá o sociální bezpečí studentů, zaměstnanců i dalších osob zapojených do činností univerzity;zejména se jedná o zabezpečení práva na rovné zacházení a práva nebýt diskriminován.
Každý z VETUNI je povinen respektovat sociální bezpečí ostatních.
Vyznávané hodnoty
VETUNI nepřipouští jakékoli formy diskriminačního jednání. Za diskriminaci považujeme i obtěžování, sexuální obtěžování, pronásledování, pokyn k diskriminaci a navádění k diskriminaci.
Sociální bezpečí na Veterinární unierzitě Brno
V rámci společného projektu vysokých škol "Prevence neetického jednání na akademické půdě a podpora kompetencí v péči o oběti" se Veterinární univerzita Brno podílela na aktivitách k posílení sociálního bezpečí akademického prostředí. Vznikla také série videí Nemusíš - můžeš, která ukazuje příklady nevhodného chování. Za pomocí odborníků a odbornic pak má každý krátký šot vysvětlení, proč zobrazované chování nepatří do slušné společnosti.
1. díl:Něco za něco
Jen si to představte. Dostanete nabídku, kterou cítíte, že chcete z různých důvodů odmítnout. Ale zároveň cítíte silné obavy z toho, co by takové odmítnutí mohlo přinést. Jste si totiž vědomi, že nabízející má zdánlivě trumfy v kapse:vyšší postavení, renomé a není zvyklý být odmítnut. Nahraná situace z videa “Něco za něco” demonstruje mocenské postavení a vliv na jedné straně a obavy z následků odmítnutí na straně druhé. V reálném životě se každý z nás do podobné situace může dostat kdykoli, ač okolnosti mohou být pokaždé jiné.
Jak se zachovat a na co si dát pozor?
Odkaz na video zde:NĚCO ZA NĚCO (Nemusíš - Můžeš!) (youtube.com)
2. díl:Mě se to netýká
V práci nebo klidně na ulici se můžete dostat do situace, která vám nepřijde v pořádku. Přítomnost pasivního svědka, známého také jako "bystander", má klíčový význam. Proč bychom měli ve vypjaté situaci zasáhnout? Proč by to nemohl udělat někdo jiný? Bohužel, jestliže nezareagujeme my, je pravděpodobné, že se nikdo jiný neozve... A právě my jsme ti, kdo mohou v dané situaci zasáhnout a někomu pomoci.
Odkaz na video zde: MĚ SE TO NETÝKÁ (Nemusíš - Můžeš!)
3. díl:Byla to jen fotka
Důvěra. Jeden z nejdůležitějších aspektů mezilidských vztahů. Co ale když je křehká a pouze jednostranná?
Pevné mezilidské vztahy jsou založené na vzájemné důvěře a dobré víře. V životě však mohou nastat situace, kdy se důvěřivý člověk může dostat do problémů. Například sdílením citlivých informací, jako jsou intimní fotografie, s nevhodným člověkem, který v takové situaci získává nad důvěřivým člověkem až příliš velkou moc…
Odkaz na video zde:BYLA TO JEN FOTKA (Nemusíš - Můžeš!)
4. díl:NE znamená NE
Krátká, výstižná a v mnoha případech dostačující odpověď na řadu otázek nebo nepříjemných návrhů. “NE” je celá věta a zároveň poslední díl ze série edukačních videí o sociálním bezpečí.
„NE!”
Jedním z prvních slov malého dítěte je slovo, kterým vyjadřuje nesouhlas a snad i nelibost s okolními návrhy. Když dospějeme, hranice slova NE se pro některé záhadně zastřou nejasnostmi. Přitom význam slova NE zůstává:je vyjádřením nesouhlasu, nelibosti, vymezením hranic a jasným definováním vlastního bezpečného prostoru. Jakékoli další akce za slovem “NE” často vyvolávají nepříjemné situace, nehezké vzpomínky a bohužel vytvářejí z těchto situací oběti, které si nesou následky po celý život.
Odkaz na video zde: NE ZNAMENÁ NE (Nemusíš - Můžeš!)