Změnit jazyk do Angličtiny
/ VETUNI / O UNIVERZITĚ / NOVINKY A MÉDIA / Aktuality / Novinky 2018 / Letní škola exotické medicíny a chirurgie:na konci týdne jsou znát velké pokroky

Letní škola exotické medicíny a chirurgie:na konci týdne jsou znát velké pokroky

Jinak tomu nebylo ani letos. Na Fakultu veterinárního lékařství VETUNI Brno se sjely dvě desítky studentů a mladých lékařů, kteří doslova dychtili získat nové vědomosti a dovednosti. A profesor Zdeněk Knotek již po šestnácté ochotně a trpělivě předával své bohaté zkušenosti svým mladým kolegům.

Od pondělí 23. července do pátku 27. zažili účastníci Letní školy exotické medicíny a chirurgie opravdu nabitý program. V průběhu pěti dnů je čekala kombinace teoretických přednášek, praktických cvičení a společenského vyžití. Přednosta Kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců, prof. MVDr. Zdeněk Knotek, CSc., Dipl. ECZM připravil unikátní intenzivní kurz veterinární medicíny zaměřený na exotické plazy, ptáky a drobné savce.

Obecně lze říci, že při příjezdu mají účastníci znalosti a zkušenosti na různých úrovních, s čímž je potřeba při přípravě programu počítat. Výuka je poskládána tak, že studenti se nejdříve naučí základní postupy při manipulaci s exotickými zvířaty. Začíná se od základních znalostí, jak vzít vůbec zvíře do ruky a nebýt pokousán, dále se účastníci naučí odebírat krevní vzorky, posuzovat rentgenové snímky a výsledky parazitologických vyšetření. Další část kurzu nabízí výuku anesteziologie, chirurgických technik ale také například diagnostickou endoskopii. Studenti a mladí lékaři, kteří jsou často ze svých škol vybaveni jen teorií, si mohou pod kontrolou zkušených místních lékařů zkusit téměř vše. Dopoledne je vždy koncipováno jako teoretická přednáška, kde lektoři rozeberou a uvedou, co se ten den bude dít. Odpoledne si pak studenti v praxi mohou vyzkoušet naučené metody – od odebírání krve, přes zobrazovací metody, analýzu rentgenových snímků až po endoskopické vyšetření a anestesii. Pod bedlivým vedením kolegů si každý zkusí zvířátko šetrně na krátkou chvíli intravenózně uspat.

Na klinice jsou chována zvířata přímo za účelem výuky, aby studenti měli šanci si své dovednosti vyzkoušet. Chovají se zde holubi, andulky, papoušek, z plazů jsou to leguáni, několik hadů, agamy, gekončíci, želvy a žebrovníci. Tento kurz zaměřený na praktickou výuku tak přitahuje zájemce do Brna především každodenním využitím získaných znalostí a dovedností, protože plazi, ptáci i savci z exotických krajin jsou (nejen) u evropských chovatelů velmi oblíbení.

Za dobu, co se Letní škola exotické medicíny a chirurgie pořádá, se zúčastnilo kolem čtyř stovek studentů a lékařů s různým stupněm znalostí a schopností. Sjíždí se účastníci z celé Evropy, z Austrálie, Spojených států i z asijských zemí. Z některých zemí přicházejí studenti dobře vybavení například znalostmi aviární medicíny, znají dobře papoušky, ale třeba nikdy neviděli plaza. Vždy se najde něco, co je pro ně nové. Ale rozdíly se rychle srovnají a za týden je vidět velký pokrok.